
Tisvilde- og Vejbyområderne har i de sidste 200 år til stadighed været en yndet egn for mange kunstnere. Tilbage i 1843 tegnede og malede de to guldaldermalere P. C. Skovgaard og J.Th. Lundbye i området. Og senere har malere som William Scharff, Asger Jorn og broderen Jørgen Nash og Vibeke Alfelt fundet inspiration her.
Det samme gælder et utal af forfattere og digtere, blandt andet har Johannes V. Jensen, Hans Scherfig, Ludvig Holstein, Hans Hartvig Seedorff boet her og beskrevet områderne i deres digte og bøger.
Foredragsholder Chr. Friis, som selv er fra Tisvilde, besøger Tirsdagscaféen og fortæller og viser billeder. Hovedvægten bliver om forfatterne Johannes V. Jensen, Ludvig Holstein, Hans Scherfig, men han kommer også forbi kunstnermiljøet i Tisvilde.
Om Tirsdagscaféen
Tirsdagscafé er et par timer i hyggeligt selskab og med foredrag, musik, banko eller andet på programmet. Der serveres kaffe/te og lidt lækkert. Der er ingen tilmelding, og det er gratis at deltage.